Автомобилният стартер е ключова система, която играе съществена роля в процеса на запалването на двигателя, като му осигурява необходимото механично движение.
Разбирането на начина, по който функционира тази система, може да бъде изключително полезно в някои случай, особено при възникване на проблеми със запалването.
Запознайте се подробно как работи стартерът на колата, какви са основните му компоненти и какви са най-честите проблеми, които могат да възникнат при неговата работа.
Основни компоненти на стартера и тяхната функция
Стартерът на автомобила е система, което преобразува електрическата енергия получена от акумулатора в механично въртеливо движение, необходимо за завъртането на двигателя.
В основата на неговата работа стоят няколко основни елемента, които работят в синхрон, за да задействат надеждно запалването на двигателя.
Ключовите части на стартера са електромотор, соленоид, бендикс механизъм и въглеродни четки, които осигуряват електрическия контакт.
Как работи стартерът на колата при запалване
Процесът на стартиране на двигателя започва в момента, в който завъртите ключа за запалване или натиснете стартовия бутон.
Когато направите това, електрически сигнал се изпраща към соленоида. Той активира бендикс механизма, който от своя страна избутва стартера към маховика на двигателя.
Тогава стартера зацепва, започва да се върти и задвижва двигателя, за да го „запали“. Когато двигателят започне да работи, стартерът спира, тъй като двигателят вече се е задвижил.
Какво се случва след като двигателят запали?
След като двигателят стартира, бендиксът се освобождава от маховика и стартерът спира да работи.
По този начин се предотвратява повреждането на стартера и маховика. Накрая и соленоидът прекъсва електрическата връзка, между мотора и стартера. Тогава отново стартерът се връща в първоначална си позиция.
Най-често срещаните проблеми и техните причини
С течение на времето стартерът може да започне да проявява различни неизправности. Някои от тях, могат да доведат до затруднено или дори до невъзможно стартиране на двигателя.
Един от най-често срещаните такива проблеми е износването на въглеродните четки. Тези четки се грижат за електрическия контакт, но постепенно с течение на времето може да изгубят своята ефективност при дългосрочна експлоатация.
Друга не малко срещана причина за неизправност е повредата в соленоида. Тя може да доведе до липса на контакт между акумулатора и стартера, попречвайки запалването на двигателя.
Как да поддържате стартера в добро състояние
За да се погрижите за дългият живот на стартера и да избегнете неочаквани проблеми, е важно да извършвате редовна проверка и поддръжка на системата за запалване.
Един от най-ефективните начини за поддържане на стартера е периодичното почистване на контактите и проверката на електрическите връзки за наличие на окисляване или разхлабване.
Освен това, честото проверяване на акумулатора и неговото зареждане може да бъде от ключово значение, тъй като той е тясно свързан със стартера.
снимка: Adobe
Виж още: